Externé info

LECTIO DIVINA
V stredu 3. apríla 2024 o 19.00 sa bude v Katedrále sv. Martina konať modlitbové stretnutie spôsobom Lectio divina, ktoré bude viesť bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský. Stretnutie má názov: Národ proti národu nezdvihne meč (Iz 2,4) – O vojne a násilí medzi ľuďmi (Ex 17,8-16).

Rádio Mária srdečne pozýva na púť na horu Butkov, ktorá sa uskutoční v Nedeľu Božieho Milosrdenstva, 7. apríla 2024. Program začne spoločnou modlitbou Krížovej cesty za rodiny o 13.30. Slávnostnú sv. omšu bude celebrovať Mons. Stanislav Zvolenský, Bratislavský arcibiskup-metropolita.

Na Slávnosť Božieho milosrdenstva 7. apríla 2024 sa v Bratislave uskutoční modlitbová procesia z Kostola sv. Cyrila a Metoda do Kostola Panny Márie Snežnej. Program začne o 15.00 v Kostole sv. Cyrila a Metoda a vyvrcholí sv. omšou o 17.00 v Kostole Panny Márie Snežnej. Hlavným celebrantom bude Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku.

Dňa 13. apríla sa pod záštitou bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského uskutoční medzinárodná konferencia pre rodičov, pedagógov a odbornú verejnosť na aktuálne témy prevencie duševného zdravia. Zahraniční odborníci z praxe – psychiater, psychológ – poskytnú rodičom praktické rady ako vychovať silné a odvážne deti. Budú sa venovať témam ako zdravý vnútorný svet, zraniteľnosť, komunikácia v rodine, emócie, sexualita a dospievanie. Samostatná časť konferencie je ďalej venovaná sprevádzaniu osôb a je určená pre odbornú verejnosť, ako kresťanskí kouči či duchovní vodcovia. Viac informácii na stránke www.sosformacia.sk.

DONUM VITAE o.z. organizuje kurz Billingsovej metódy prirodzeného plánovania rodičovstva. Kurz trvá dva dni s možnosťou ubytovania so stravou v Ivanke pri Dunaji 20.4. a 21.4.

POZVÁNKA – DUCHOVÁ OBNOVA
Duchovná obnova rozVEDENÍ k BOHU sa uskutoční 19.-21. apríla 2024 v Rodinkove v Belušských Slatinách. Je určená pre tých, ktorí po rozvode žijú v nových vzťahoch. Prihlásiť sa je možné cez prihlasovací formulár, ktorý je zverejnený na internetovej stránke Rodinkova ( https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfzGbXpypZ4nMS-5VIdVZFn-Puk3TU26wPt9CYQw_0qdbsRrQ/viewform ). Na duchovnú obnovu je možné prísť s deťmi, o ktoré sa postarajú animátori.
ŠTÚDIUM TEOLÓGIE
Rímskokatolícka cyrilometodskábohoslovecká fakulta v Bratislave ponúka kandidátom kňazstva ako aj laickým študentom a študentkám magisterské štúdium katolíckej teológie dennou formou. Štúdium prebieha v Kňazskom seminári v Nitre. Záujemci môžu zaslať elektronickú prihlášku na štúdium do 30.apríla 2024 na stránke www.frcth.uniba.sk . Mladí muži, ktorí chcú raz slúžiť Bohu a ľuďom ako kňazi, si podávajú prihlášku i do Kňazského seminára v Nitre na stránke www.ksnr.sk .

POZVÁNKA – KONFERENCIA
Dňa 13. apríla 2024 sa pod záštitou J. E. Mons. ICDr. Stanislava Zvolenského, PhD., bratislavského arcibiskupa – metropolitu uskutoční konferencia, ktorej cieľom je formácia rodičov, učiteľov, kléru, duchovných vodcov, kresťanských koučov, vychovávateľov a tútorov v oblasti prevencie duševného zdravia detí a sprevádzania dospelých.
Prednášať budú medzinárodne uznávaní odborníci v odbore duševného zdravia: Dr. Carlos Chiclana, lekár, psychiater a psychoterapeut a María Martin Vivar, PhD., psychologička a psychoterapeutka. Viac o nich ako aj prihlasovanie nájdete na www.sosformacia.sk .
Časť 1: Pomáhať a nechať si pomôcť (cieľová skupina: duchovní vodcovia, klérus, rehole, kresťanskí kouči)
Prednáška 1: Ako pomôcť liečiť zranenia v rámci duchovného vedenia – základné aspekty;
Prednáška 2: Stratégie pre duchovných vodcov – ako dbať na vlastné emócie a regulovať ich.
Časť 2: Silné a odvážne deti (cieľová skupina: rodičia, učitelia, vychovávatelia, tútori)
Prednáška 1: Prevencia duševného zdravia detí v rodine – na čo dbať pri výchove detí – praktické nástroje;
Prednáška 2: Varovné signály v dospievaní.

SVÄTÉ OMŠE – KAPLNKY ÚRADU VLÁDY A BRATISLAVSKÉHO HRADU
Milí bratia a sestry srdečne vás pozývame na slávenie sv. omší v kaplnkách v priestoroch Úradu vlády a Bratislavského hradu. Sväté omše v kaplnke Nepoškvrneného počatia Panny Márie v priestoroch Úradu vlády sú určené aj pre verejnosť. Sv. omše sú každú stredu o 16.00. Vstup je cez autobránu z Námestia slobody. Sväté omše v kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v priestoroch Bratislavského hradu sú tiež pre verejnosť. Sv. omše sú každý štvrtok o 17.30. Vstupe je cez hradné nádvorie, cez hlavnú bránu a kaplnka je na prvom poschodí.

Farnosť Bratislava – Vajnory oznamuje, že na základe rozhodnutia Apoštolskej penitenciárie možno návštevou farského kostola Sedembolestnej Panny Márie v Bratislave – Vajnoroch (ako aj kostola alebo verejnej kaplnky, ktorú spravujú otcovia saleziáni na Slovensku) získať pri splnení obvyklých podmienok v období 8.1-8.9. 2024 plnomocné odpustky. Dekrét bol vydaný pri príležitosti Roku vďačnosti, ktorým si saleziáni pripomínajú 100 rokov svojej prítomnosti na Slovensku.

Publikovanie Ediktu k začiatku blahorečenia: V mene otca arcibiskupa komunikujem prosbu o oboznámenie veriacich vo farnostiach so začiatkom procesu blahorečenia Božieho služobníka Alfonza Paulena v našej arcidiecéze. Veriaci sú pozvaní oznámiť na Arcibiskupský úrad v Bratislave (Špitálska 7, 814 92 Bratislava) všetky informácie, ktoré môžu byť prospešné alebo naopak, vo veci povesti svätosti a povesti mučeníctva Božieho služobníka Alfonza Paulena. Okrem toho, v súlade s platnými právnymi predpismi, je potrebné zhromaždiť všetko, čo Boží služobník napísal.

pomoc Ukrajine:
  • Podpora Pápežského misijného diela – benefičné CD, nálepky…

***V spolupráci s gréckokatolíckou farnosťou Povýšenia sv. Kríža v Bratislave dávame od októbra priestor gréckokatolíkom žijúcim v našich farnostiach, aby mohli mať aspoň raz do mesiaca gréckokatolícku sv. liturgiu. Bude bývať vždy druhú nedeľu v mesiaci o 16:00 h. v kostole Povýšenia sv. Kríža v Pezinku na Cajle

**************************************************************************************