Stretnutie mladých v Ríme: Svätý Otec pozýva všetkých mladých na Stretnutie mladých v Ríme počas Jubilejného roku 2025. Stretnutie bude prebiehať v termíne 28. 7. -3. 8. Komisia pre mládež Bratislavskej arcidiecézy organizuje autobusový zájazd na toto stretnutie so zastávkami v Padove a Assissi. Registrácia na stretnutie prebieha do začiatku marca. Viac o programe a formulár na prihlásenie je na stránke www.svetovednimladeze.sk
Medzi jubilejné kostoly Bratislavskej arcidiecézy je z nášho pezinského dekanátu zaradený Farský kostol sv. Anny v Šenkviciach, kde v rokoch 1947 až 1951 pôsobil ako správca farnosti Boží služobník Alfonz Paulen. Prebiehajúci proces blahorečenia skúma jeho mučeníctvo, keďže zomrel na následky krutého zaobchádzania a neposkytnutie zdravotnej starostlivosti počas výkonu trestu odňatia slobody stanoveného komunistickým režimom na 11 rokov za velezradu. V Šenkviacach budú tento rok viaceré príležitosti pripomenúť si kňaza Alfonza Paulena. Prvou z nich je výročný deň jeho narodenia, ktorý pripadá na budúcu nedeľu 26. januára. Svätú omšu do Šenkvíc o 10.30 hod. príde sláviť pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Mons. Jozef Haľko. Viac informácií o Alfonzovi Paulenovi ako aj o jubilejnom kostole nájdete na stránke Farnosti Šenkvice (farnostsenkvice.sk).
Katedrála svätého Martina v Bratislave
Národná bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne
Bazilika Narodenia Panny Márie v Marianke
Farský kostol svätého Antona Paduánskeho v Báči
Farský kostol svätej Anny v Šenkviciach
MLÁDEŽ: 28.7-3.8.2025
Stretnutie mladých bude od utorka 28. júla do nedele 3. augusta 2025. Je určené pre mladých od 18 do 30 rokov. Program vyvrcholí slávením svätej omše s pápežom Františkom. Počas celého týždňa budú môcť mladí zažiť bohatý kultúrny a duchovný program. Predpokladané spustenie registrácie je naplánované na november 2024. jubileum2025.sk a svetovednimladeze.sk.
NÁRODNÁ PÚŤ: 3.4-6.4.2025
Biskupi pozývajú všetkých ľudí dobrej vôle na Národnú púť do Ríma. Uskutoční sa od 3. do 6. apríla 2025. jubileum2025.sk
Svätý Otec František vydal bulu „Spes non confundit“ (Nádej nezahanbuje), ktorá ohlasuje Svätý rok 2025.
Hovorí sa v nej o situácii väzňov, migrantov, chorých, starých a mladých ľudí v zajatí drog a priestupkov. Pápež oznamuje, že otvorí Sväté brány vo väzniciach, vyzýva na odpustenie dlhov chudobným krajinám, zvýšenie pôrodnosti, prijatie migrantov a úctu k stvoreniu a dúfa vo vytvorenie fondu na odstránenie hladu a angažovanosť diplomacie za trvalý mier.
Pápež vzýva nádej ako dar v Jubilejnom roku 2025 pre svet poznačený stretom zbraní, smrťou, ničením, nenávisťou voči blížnemu, hladom, „ekologickým dlhom“ či nízkou pôrodnosťou. Nádej je balzamom, ktorý chce pápež František rozotrieť na rany ľudstva utláčaného „brutalitou násilia“ alebo v zajatí exponenciálneho rastu chudoby.
„Spes non confundit“, „nádej nezahanbuje“ (Rim 5, 5). Apoštol Pavol dodáva kresťanskému spoločenstvu v Ríme odvahu v znamení nádeje. Nádej je tiež hlavným posolstvom nadchádzajúceho jubilea, ktoré podľa starobylej tradície vyhlasuje pápež každých dvadsaťpäť rokov. Myslím na všetkých pútnikov nádeje, ktorí prídu do Ríma prežiť svätý rok, aj na tých, ktorí sa do mesta apoštolov Petra a Pavla nedostanú a budú ho sláviť v miestnych cirkvách. Nech sa to pre všetkých stane chvíľou živého a osobného stretnutia s Pánom Ježišom, „bránou“ spásy (porov. Jn 10, 7. 9); stretnutie s tým, ktorého má Cirkev za úlohu ohlasovať vždy, všade a všetkým ako „našu nádej“ (1 Tim 1, 1).
Spoločný dátum Veľkej noci
Pápež František v dokumente pripomína dve významné výročia: v roku 2033 oslavu dvojtisíceho výročia vykúpenia a 1700. výročie prvého veľkého ekumenického koncilu v Nicei, ktorý sa okrem iných tém zaoberal aj datovaním Veľkej noci. Aj dnes „rôzne stanoviská“ bránia sláveniu „zakladajúcej udalosti viery“ v ten istý deň, rímsky biskup zdôrazňuje a pripomína, že „vďaka prozreteľnosti sa tak stane práve v roku 2025“ (17).
Nech je to výzva pre všetkých kresťanov Východu a Západu, aby urobili rozhodný krok k jednote okolo spoločného dátumu Veľkej noci.
Otvorenie svätých brán
Uprostred týchto „veľkých krokov“ pápež nariadil, aby sa Svätá brána Baziliky svätého Petra otvorila 24. decembra 2024. V nasledujúcu nedeľu 29. decembra pápež otvorí Svätú bránu v Bazilike svätého Jána Lateránskeho; 1. januára 2025, na slávnosť Panny Márie Bohorodičky, Svätú bránu v Bazilike Santa Maria Maggiore a 5. januára Svätú bránu v Bazilike svätého Pavla za hradbami. Tieto tri brány budú zatvorené pred nedeľou 28. decembra budúceho roku. Jubileum sa skončí zatvorením Svätej brány v Bazilike svätého Petra 6. januára 2026. (6)
https://www.jubileum2025.sk/odpustky
https://www.abuba.sk/abuba/jubileum2025-slider
Jubilejné kostoly v Bratislavskej arcidiecéze a jubilejné odpustky
Na základe Noriem Apostolskej Penitenciárie o udeľovani odpustkov počas riadneho Jubilea roku 2025 budú v Bratislavskej arcidiecéze od 29. decembra 2024 do 28. decembra 2025, počas celého Jubilea roku 2025, tieto jubilejné posvätné miesta s jubilejným krížom:
- Katedrála svätého Martina v Bratislave
- Národná bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne
- Bazilika Narodenia Panny Márie v Marianke
- Farský kostol svätého Antona Paduánskeho v Báči
- Farský kostol svätej Anny v Šenkviciach
Veriaci môzu získať jubilejné odpustky, ak vykonajú zbožnú púť na ktorékoľvek stanovené jubilejné posvätné miesto a nábozne sa zúcastnia na jubilejnej svätej omši, na sláveni Božieho slova, na slávení Liturgie hodín, na modlitbe krížovej cesty, na modlitbe mariánskeho ruženca, na hymne Akatist alebo na obrade zmierenia; alebo ak jednotlivo alebo v skupine zbožne navštívia niektoré z jubilejnych miest, a tam nech sa pri stupe najprv prežehnajú požehnanou vodou na znamenie krstu a pokánia, potom si prečítajú úryvok z Božieho slova a pomodlia sa pod jubilejným krížom modlitbu Jubilejného roka, následne primeraný čas zotrvajú v eucharistickej adorácii a rozjimaní, ktoré zakončia modlitbou Otče náš, Vyznaním viery, invokáciami k Panne Márii, Božej Matke, a na úmysel Svätého Otca.
Okrem toho môžu veriaci získať jubilejné odpustky, ak v zbožnom duchu vykonajú skutky milosrdenstva a pokánia; ak navštívia svojich bratov a sestry v núdzi alebo v tažkostiach; ak v duchu kajúcnosti si aspoñ na jeden den vykonajú pôst; ak darujú primeranú sumu peñazí chudobným; ak podporia diela náboženského alebo sociálneho charakteru; ak venujú casť svojho voľného času dobrovoľníckej činnosti v záujme spoločenstva alebo iným podobnym formám osobnej angažovanosti.
Skutočne kajúci veriaci, ktori sa z vážnych dôvodov nebudú môcť zúčastniť na slávnostných sláveniach, získajú jubilejné odpustky za rovnakých podmienok, ak zjednotení v duchu s prítomnými veriacimi, najmä prostredníctvom komunikačných prostriedkov, prednesú vo svojich domovoch alebo kdekoľvek, kde sú hatení prekážkami, Modlitbu Pána, Vyznanie viery a iné modlitby v súlade s úmyslami Svätého roka, pričom obetujú svoje utrpenie alebo ťažkosti svojho života.
Zároveň povzbudzujem aj všetkých kñazov, aby s veľkorysou ochotou a obetavosťou poskytovali veriacim čo najširšiu možnosť využívať prostriedky spásy; aby po dohode s farármi susedných kostolov prijali a zverejnili časový rozpis spovedania, aby boli k dispozícii v spovednici, plánovali kajúce slávenia konané pravidelne a často a zároven zabezpečili čo najširšiu dostupnosť kñazov.
Modlitba jubilea
Prosba pápeža Františka o milosti jubilea.Otče na nebesiach, vo svojom Synovi Ježišovi Kristovi, našom bratovi, si nám daroval vieru a skrze Ducha Svätého si do našich sŕdc vlial lásku. Daj, nech viera a láska prebudia v nás blaženú nádej na príchod tvojho kráľovstva.
Nech nás tvoja milosť premení na starostlivých pestovateľov semien evanjelia, ktoré zúrodnia ľudstvo a vesmír v dôvernom očakávaní nového neba a novej zeme, keď sa po porážke zlých mocností navždy zjaví tvoja sláva.
Nech milosť tohto jubilea oživí v nás pútnikoch nádeje túžbu po nebeských dobrách a vyleje na celý svet radosť a pokoj nášho Vykupiteľa. Tebe, svätý Bože, nech je vo večnosti chvála a sláva na veky vekov. Amen.
Odpustky v jubilejnom roku 2025.
V Jubilejnom roku 2025 môžeme získať úplné odpustky, keď urobíme základné úkony
a jeden z odpustkových úkonov Jubilejného roka 2025.
Na získanie úplných odpustkov je nutné vykonať úkon, ktorý je odpustkami obdarený a
splniť ďalšie tri podmienky: sviatostná spoveď, eucharistické prijímanie a modlitba na úmysel
najvyššieho veľkňaza. Okrem toho sa vyžaduje úplné vylúčenie náklonnosti (pripútanosti) k
akémukoľvek hriechu, aj k všednému.
Na základe jednej sviatostnej spovede možno získať viac úplných odpustkov, zatiaľ čo na
základe jedného svätého prijímania a jednej modlitby na úmysel najvyššieho veľkňaza možno
získať iba jedny úplné odpustky.
Tri podmienky na získanie úplných odpustkov možno splniť počas viacerých dní pred alebo
po vykonaní predpísaného odpustkového úkonu. Je však vhodné, aby sväté prijímanie a modlitba
na úmysel najvyššieho veľkňaza sa vykonali v ten istý deň ako odpustkový úkon.
Ak chýba plná vnútorná dispozícia alebo nie je úplne vykonaný požadovaný odpustkový
úkon, alebo nie sú splnené tri podmienky na získanie úplných odpustkov, potom pôjde iba o
čiastočné odpustky, […].
Podmienke modlitby na úmysel najvyššieho veľkňaza sa naplno zadosťučiní, keď sa na
jeho úmysel recituje jeden Otčenáš a jeden Zdravas. Jednotliví veriaci však môžu slobodne
recitovať ktorúkoľvek inú modlitbu podľa im vlastnej zbožnosti a oddanosti. (Enchiridion
indulgentiarum, 4. vyd., norma 20, §§1-5)
Odpustkové úkony v Jubilejnom roku:
- Púte.
Zbožná púť veriacich na ktorékoľvek jubilejné posvätné miesto: tam sa nábožnou účasťou
na svätej omši; na omši pri vysluhovaní sviatostí uvedenia do kresťanského života alebo na omši
pri vysluhovaní pomazania chorých; na slávení Božieho slova; pri liturgii hodín (posvätné čítanie,
ranné chvály, vešpery); pri krížovej ceste; pri mariánskom ruženci; pri hymne Akatist; pri obrade
zmierenia, ktorý sa končí individuálnym vyznaním a rozhrešením kajúcnikov, ako je to stanovené
v Obrade pokánia (Druhá forma). - Zbožné návštevy posvätných miest
Podobne môžu veriaci získať jubilejné odpustky, ak jednotlivo alebo v skupine zbožne
navštívia niektoré z jubilejných miest a tam primeraný čas zotrvajú v eucharistickej adorácii
a rozjímaní - Odpustkové úkony hatených osôb.
Skutočne kajúci veriaci, ktorí sa z vážnych dôvodov nebudú môcť zúčastniť na
slávnostných sláveniach, púťach a zbožných návštevách (ako sú predovšetkým starí ľudia, chorí,
väzni, ako aj tí, ktorí v nemocnici alebo na iných miestach poskytujú nepretržitú službu chorým)
získajú jubilejné odpustky za rovnakých podmienok, ak zjednotení v duchu s prítomnými
veriacimi, najmä v čase, keď sú slová Najvyššieho veľkňaza alebo diecéznych biskupov prenášané
prostredníctvom komunikačných prostriedkov, prednesú vo svojich domovoch alebo kdekoľvek,
kde sú hatení prekážkami Modlitbu Pána, Vyznanie viery v akejkoľvek legitímnej forme a iné
modlitby v súlade s úmyslami Svätého roka, pričom obetujú svoje utrpenie alebo ťažkosti svojho
života;
1 - Odpustkové úkony v skutkoch milosrdenstva a pokánia.
Okrem toho môžu veriaci získať jubilejné odpustky, ak sa v zbožnom duchu zúčastnia na
ľudových misiách, duchovných cvičeniach alebo formačných stretnutiach venovaných textom
Druhého vatikánskeho koncilu a Katechizmu Katolíckej cirkvi, ktoré sa budú konať v kostole
alebo na inom vhodnom mieste podľa zámeru Svätého Otca. - Opakované získanie odpustkov v ten istý deň pre duše v očistci.
Veriaci, ktorí vykonali skutok lásky v prospech duší v očistci, ak v ten istý deň druhý raz
legitímne pristúpia k sviatosti prijímania, môžu získať úplné odpustky dvakrát v ten istý deň,
pričom tie sa vzťahujú len na zosnulých (t.j. [prijímanie] pri eucharistickom slávení; porov. kán.
917 a Pápežská komisia pre autentický výklad CIC, Responsa ad dubia 1, 11. júla 1984).
Prostredníctvom tejto dvojitej obety sa uskutočňuje chvályhodné praktizovanie nadprirodzenej
lásky ako puta, ktoré spája veriacich, ktorí ešte putujú na zemi, v mystickom Kristovom tele spolu
s tými, ktorí už svoju cestu zavŕšili, na základe toho, že „jubilejné odpustky sú v sile tejto modlitby
osobitným spôsobom určené tým, ktorí nás predišli, aby sa im dostalo plnej milosti.“ (Spes non
confundit, 22). - Odpustkový úkon skutkami milosrdenstva.
Veriaci môžu získať jubilejné odpustky, ak na primerane dlhý čas navštívia svojich bratov
a sestry v núdzi alebo v ťažkostiach (chorých, uväznených, osamelých starých ľudí, zdravotne
postihnutých…), takmer akoby putovali za Kristom, ktorý je v nich prítomný (porov. Mt 25, 34
36) a splnia obvyklé duchovné, sviatostné a modlitebné podmienky. Veriaci budú môcť tieto
návštevy v priebehu Svätého roka nepochybne opakovať a pri každej z nich získať úplné odpustky,
a to aj denne. - Odpustkový úkon skutkami pokánia.
Veriaci môžu získať jubilejné odpustky, keď znovu objavujú najmä kajúcny význam
piatkov: v duchu kajúcnosti sa aspoň na jeden deň zdržia márnivej zábavy (skutočnej alebo
virtuálnej, vyvolanej napr. médiami a sociálnymi sieťami) a zbytočného konzumu (napr. pôstom
alebo praktizovaním zdržanlivosti podľa všeobecných noriem Cirkvi a pokynov biskupov), ako aj
darovaním primeranej sumy peňazí chudobným; podporovaním diel náboženského alebo
sociálneho charakteru, najmä v prospech obrany a ochrany života v každom jeho štádiu a kvality
samotného života, opustených detí, mládeže v ťažkostiach, starších ľudí v núdzi alebo osamelých,
migrantov z rôznych krajín (porov. Spes non confundit, 13); venovaním primeranej časti svojho
voľného času dobrovoľníckej činnosti v záujme spoločenstva alebo iným podobným formám
osobnej angažovanosti. - Odpustkový úkon prijatia pápežského požehnania.
Všetci diecézni alebo eparchiálni biskupi a tí, ktorí sú im podľa práva postavení na roveň,
môžu vo vhodný deň tohto jubilejného obdobia, pri príležitosti hlavnej slávnosti v katedrále a v
jednotlivých jubilejných kostoloch, udeliť pápežské požehnanie s pripojením úplných odpustkov,
ktoré môžu získať všetci veriaci, ktorí toto požehnanie za obvyklých podmienok prijmú.
Všetky odpustkové úkony sú stanovené v dokumente Apoštolskej Penitenciárie, Normy
o udeľovaní odpustkov počas riadneho Jubilea rok 2025 vyhlásené pápežom Františkom, zo dňa - mája 2024.1