aby sme v ňom boli všetci jedno
„Na ľavej strane, na modrom pozadí, biela ľalia, symbol čistoty a nevinnosti.
Tento kvet spojený s Pannou Máriou pripomína mariánsky rozmer pápežovej spirituality. Nie je to čisto zbožná pripomienka, ale náznak ústredného postavenia, ktoré Mária zaujíma na ceste Cirkvi: vzor počúvania, pokory a úplného daru Bohu.
Na pravej strane štítu je Najsvätejšie Srdce Ježišovo, prebodnuté šípom a na zatvorenej knihe.
Tento obraz nám pripomína tajomstvo vykupiteľskej obety Krista, srdce prebodnuté z lásky k ľudstvu, ale aj Božie slovo, ktoré predstavuje kniha.
Neotvorená kniha naznačuje, že Božia pravda je niekedy zahalená a treba ju prijať s vierou, aj keď nie je úplne zjavená. Je to pozvanie k dôvere a odovzdaniu sa, k vytrvalosti pri hľadaní hlbšieho významu Písma, aj v chvíľach temnoty.
Motto, ktoré si zvolil pápež Leone XIV., „In Illo uno unum“ – prevzaté z komentára svätého Augustína k Žalmu 127 – zhŕňa jadro svojho posolstva:
„V Ňom, ktorý je Jeden, sme Jedno.“
V týchto slovách sa odráža ideál zjednotenej Cirkvi napriek rozdielom a napätiam, ktoré ňou nevyhnutne prechádzajú. Je to prejav spoločenstva založeného nie na uniformite, ale na stretnutí v Kristovej láske, ktorá umožňuje bratstvo a zmierenie aj v tých najzložitejších kontextoch.
Nie náhodou o tom hovoril pápež Lev XIV. vo svojom pozdrave Cirkvi a svetu: o Cirkvi-mostíku, povolanej prekonávať rozdelenia, vytvárať priestor pre stretnutie, počúvanie a milosrdenstvo.
Erb a motto pápeža Leva ponúkajú víziu misionárskej, mariánskej cirkvi hlboko zakorenenej v Kristovej láske.
Cirkvi pripravenej trpieť a úplne sa venovať službe Božiemu ľudu s vedomím, že len v jednote s Pánom môže všetka rozmanitosť nájsť harmóniu.“

aby sme v ňom boli všetci jedno